Jak rozpoznat šikanu? – Tipy pro rodiče

Rodiče žáků se doporučuje upozornit zejména na to, aby si všímali těchto možných příznaků šikanování:

• Za dítětem nepřicházejí domů spolužáci nebo jiní kamarádi.
  • Dítě nemá kamaráda, s nímž by trávilo volný čas, s nímž by si telefonovalo apod.
  • Není zváno na návštěvu k jiným dětem.
  • Nechce jít ráno do školy (zvláště když dříve mělo dítě školu rádo). Odkládá odchod z domova, případně je na něm možno pozorovat strach. Ztrácí chuť k jídlu.
  • Dítě nechodí do školy a ze školy nejkratší cestou, případně střídá různé cesty, prosí o dovoz či odvoz autem.
  • Dítě chodí domů ze školy hladové (agresoři mu berou svačinu nebo peníze na svačinu).
  • Usíná s pláčem, má neklidný spánek, křičí ze spaní.
  • Dítě ztrácí zájem o učení a schopnost soustředit se.
  • Bývá doma smutné či apatické nebo se objevují výkyvy nálad, zmínky o možné sebevraždě. Odmítá se svěřit s tím, co ho trápí.
  • Žádá o peníze, přičemž udává nevěrohodné důvody (např. opakovaně tvrdí, že peníze ztratilo), event. doma peníze krade.
  • Nápadně často hlásí ztrátu osobních věcí.
  • Dítě je neobvykle, nečekaně agresivní k sourozencům nebo jiným dětem, projevuje zlobu vůči rodičům.
  • Stěžuje si na neurčité bolesti břicha nebo hlavy, ráno zvrací, snaží se zůstat doma. Své zdravotní obtíže může přehánět, případně i simulovat (manipulace s teploměrem apod.).
  • Vyhýbá se docházce do školy.
  • Dítě se zdržuje doma více, než mělo ve zvyku.